KÜRESEL ISINMA GIDAYI VURUYOR

Meseleyi hala anlamayan varsa; KÜRESEL ISINMA GIDAYI VURUYOR Mevsimler değişti! Kışın bahar, baharda kış havası. Bir güneş bir yağmur bir kar...

KÜRESEL ISINMA GIDAYI VURUYOR
20 Ocak 2022 - 13:04 - Güncelleme: 20 Ocak 2022 - 13:06
Tohum & Toprak Dostluğu 

Diyenlerden misiniz? Buna küresel ısınma deniyor efendim. Mevsim normali dışındaki aşırı sıcaklıklar, kurak bölgelerin aşırı yağış alması, ılıman iklim etkisindeki bölgelerde kar yağışı şuna işaret "tabiatın dengesini bozduk!"

Kuzey kutbundaki mega buz kütlesi hergün 40 cm eriyor. Ne mi demek? Tamamen eridiğinde tüm okyanus ve denizler 60 cm yükselecek, gelgit etkisi artacak, dünyanın eksen dengesi değişecek demek. 

Okyanusta 70 milyar adet pet şiseden oluşan bir ada var. Bunun % 30 kadarı partikul olarak deniz tuzu ve güneşle çözülüp suya karışmış durumda. Yıldız Teknik Üniversitesi'nin istanbul boğazı suyundan düzenli yaptığı kontroller sonucu suya karışan plastiklerle vücudumuza her yıl bir kredi kartı kadar plastik aldığımız saptanmış. 

Her yıl dünyada 26 milyar litre pestisit kullanılmakta. Bununla insan nesli dahil bir çok canlı türünün hayatına son veriyor, tabiatın dengesinde tamiri zor yaralar açmaya devam ediyoruz. Havayı, toprağı, suyu kirletiyoruz. 

Yeryüzü üzerindeki suların yalnizca % 3'ü tatlı icilebilir su iken ve bunun % 65'i buzullarda olmasına rağmen kullanilabilir suyun %70'ini tarımda,% 13'ünü sanayide heba ediyoruz. Ve bireysel kullanımdaki hoyratlıklarımız...

Küresel endüstri karbon salınımında başı cekerken bizim gibi gelişmfkte olan ülkeler kontrolsüz sekilde geri teknolojilerden enerji elde edip, denetimsiz kullanarak havayı, suyu ve toprağı pervasizca kirleterek yok etmekte...

Ne başka bir yurt ne başka bir gezegen var!

Kar yağışı sonucu seraları yıkılan Urfa ve Maraşlı üreticilerimize, aşırı yağış nedeniyle seralarını su basan Adana Yumurtalık'taki başta sayfa ve grup üreticilerimizden Gül Erlap olmak üzere gecmis olsun dileklerimizi iletip yetkilileri maddi ve manevi desteğe acil çözüm uretmeye çağıriyoruz.

Çiftçi yoksa gıda yok!

Murat Güneş
Tohum Toprak Dostluğu

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum