İZMİR'DE MESLEK EDİNEN GENÇLER, ÜRETTİKLERİ TEREYAĞIYLA MARKA OLDU

Güvenilir tereyağı yemek isteyenlere ve üretim yapmayı düşünenlere...

İZMİR'DE MESLEK EDİNEN GENÇLER, ÜRETTİKLERİ TEREYAĞIYLA MARKA OLDU
29 Nisan 2022 - 17:43


İzmir'in Tire ilçesindeki mesleki eğitim merkezinde öğrencilere meslek edindirmenin yanı sıra piyasaya kaliteli ürün sunma hedefiyle kurulan tesiste üretilen tereyağları, çeşitli satış noktalarından tüketiciye ulaştırılıyor.Ege'de süt ve süt ürünleri sektörünün önde gelen merkezlerinden Tire'de yetişmiş eleman ihtiyacını gidermeye odaklanan Tire Mesleki Eğitim Merkezi, öğrencilerin eğitim alırken üretime de katılmalarını sağlamak amacıyla proje hazırladı.

Milli Eğitim Bakanlığının desteğiyle hayata geçirilen tereyağı üretim tesisi, "MESEM" markasıyla üretime başladı.

Projeyi hazırlayan Yiyecek İçecek Hizmetleri Öğretmeni Namık Çetin, AA muhabirine, haftalık 2 ton kapasiteli tesiste deneme üretimi kapsamında ilk etapta 800 kilogram tereyağı ürettiklerini, bunu rahatlıkla 1 tona çıkarabileceklerini söyledi.

Tesiste 2 öğretmen ve 4 öğrencinin üretime katkı sunduğunu aktaran Çetin, şöyle konuştu:

Halkımızdan da ciddi ilgi gördük. Önümüzdeki 3 ay içinde 1-1,5 ton ürünle pazarda yerimizi alacağımızı düşünüyorum. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle okullara bildirim yapıldı. Ciddi ilgi oldu. Öğretmenler ve memurlardan talepler var. Öğretmenevi ile ilçedeki mandıra ve bakkallarla ürünü halkımızla buluşturuyoruz. Burada 1,5-2 ton hedefine ulaşırsak aylık kâr beklentimiz 35.000 lira civarında. Bu da öğrencilerimizin asgari ücret tutarında gelir elde edebileceğini gösteriyor."

Yolunuz açık, kazancınız hayırlı ve bereketli olsun gençler.

AA

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum